O Wydziale

Wydział dziś

Obecnie na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki  AGH studiuje ponad 350 studentów, 84 doktorantów. Corocznie organizowane są również poszerzające wiedzę studia podyplomowe.

Działalność naukowo-badawcza Wydziału dotyczy bardzo szerokiego spektrum tematycznego, od wielkoprzemysłowych technologii tradycyjnych materiałów ceramicznych i ich najnowszych generacji, do materiałów zaawansowanych, także w skali nano i mikro, na potrzeby różnych gałęzi przemysłu (budowlanego, energetycznego, lotniczego, paliwowego, komputerowego) oraz najnowszych technik badawczych i analitycznych.

Celem strategicznym Wydziału jest utrzymanie pozycji nowoczesnej i elitarnej jednostki dydaktyczno-badawczej o znaczeniu ogólnokrajowym i trwałych powiązaniach z przemysłem, pogłębienie współpracy z innymi wydziałami i uczelniami w kierunku tworzenia nowych specjalności interdyscyplinarnych oraz rozszerzenie kontaktów międzynarodowych w dziedzinie kształcenia i badań naukowych.

Absolwenci Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, to specjaliści z zakresu technologii materiałowych tradycyjnie związanych z szeroko rozumianymi: przemysłem ceramicznym, szklarskim, materiałów budowlanych, materiałów ogniotrwałych. Odnoszą również sukcesy w projektowaniu, wytwarzaniu i badaniu nowych materiałów oraz komponentów przeznaczonych do specyficznych zastosowań w wielu najnowocześniejszych obszarach  (np. elektronika, energetyka, przemysł lotniczy, samochodowy, fotonika, branża IT) oraz materiałów dla medycyny i ochrony środowiska, a także analityki i kontroli jakości. Są bardzo dobrze przygotowani do sprostania wyzwaniom doby Przemysłu 4.0.

Historia

Początki Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki sięgają roku 1949, kiedy w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powołano Wydział Mineralny, przekształcony w 1951 r. w Wydział Ceramiczny. Idea powołania Wydziału zrodziła się w grupie polskich ekspertów uczestniczących w Konferencji Poczdamskiej, wśród których byli profesorowie Akademii Górniczo-Hutniczej: Andrzej Bolewski i Walery Goetel. Duży wkład w organizację Wydziału Ceramicznego wniósł wybitny uczony prof. Jerzy Grzymek.

Obecna nazwa pojawiła się w roku 1971 w związku z otwarciem pierwszego w Polsce i jednego z pierwszych w Europie, nowego kierunku kształcenia – inżynierii materiałowej. Stało się to dzięki staraniom grupy profesorów (E. Görlich, F. Nadachowski, S. Mrowec, R. Pampuch), którym udało się przełamać tradycyjne spojrzenie na technologie materiałowe.

Technologia chemiczna i inżynieria materiałowa stanowią od tego czasu równorzędne kierunki studiów. Pierwszy z tych kierunków odpowiada tradycyjnemu profilowi wydziału surowcowo-technologicznemu. Dotyczy on szeroko rozumianych tworzyw ceramicznych obejmujących ceramikę budowlaną, szlachetną, ogniotrwałą i techniczną, materiały wiążące i betony, materiały izolacyjne, a także szkło i emalie.

Współpraca

Skuteczne kształcenie ceramików nie może się odbywać bez współpracy z przemysłem oraz innymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Każdego roku nasi studenci – przyszli inżynierowie wyjeżdżają na staże i wakacyjne praktyki do różnych zakładów w Polsce, a także do szkół wyższych w Niemczech, Francji, Szwajcarii czy Finlandii. Od niedawna istnieje także możliwość uzyskania tzw. podwójnych dyplomów, honorowanych w Polsce, jak i w kraju, gdzie obrona miała miejsce.

Współpraca Wydziału z przemysłem ma długoletnią tradycję i dotyczy nie tylko branży ceramicznej i materiałów budowlanych, lecz również metalowej, energetyki i górnictwa. Owocna jest również współpraca Wydziału z jednostkami medycznymi (w zakresie biomateriałów) i instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska.

Wyróżnienia

Kierunek Inżynieria Materiałowa prowadzony przez Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki został wyróżniony przez Państwową Komisję Akredytacyjną (Uchwała nr 422/2007 z dnia 14 czerwca 2007 r.). Otrzymane wyróżnienie potwierdza wysoki poziom i jakość kształcenia na kierunku Inżynieria Materiałowa. W uzasadnieniu Komisja podkreśliła m.in.: dobrze wykwalifikowaną kadrę, aktywną działalność naukowo-badawczą, szeroką współpracę z ośrodkami zagranicznymi, aktywność w przygotowywaniu podręczników akademickich, działalność studenckich kół naukowych, promocję kierunku oraz wyposażenie laboratoriów dydaktycznych i naukowych w nowoczesny sprzęt badawczy. Tylko dwa wydziały prowadzące kierunek „Inżynieria Materiałowa” uzyskały wyróżnienie tj. WIMiC i Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

Wydział Inżynierii Materiałowej i CeramikiAGH został zakwalifikowany do kategorii A, czyli jednostek naukowych posiadających najwyższą, pierwszą kategorię (Komunikat nr 19 Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 30 wrzenia 2010 o ustalonych kategoriach jednostek naukowych).